Archiwum

Czy jesteś przyjazny dla klientów mobilnych?


Czy wiesz jak ogromny potencjał zakupowy drzemie w klientach mobilnych?
Dowiedz się co zrobić aby trafili właśnie do Ciebie!

Sprawdź swoją stronę.

Google udostępniło proste narzędzie weryfikujące, czy dana strona kryjąca się pod adresem URL jest mobile friendly.

Google Mobile Friendly Tool

#Mobilegedon

Już ponad miesiąc minął od aktualizacji algorytmu wyszukiwarki Google, nazwanej pieszczotliwie przez społeczność internautów #mobilegedon. Pierwsze efekty są już widoczne dla osób korzystających z wyszukiwarki – celem znalezienia odpowiedzi na swoje zapytania. Działanie aktualizacji odczuwają także serwisy internetowe na których takie treści się znajdują.

mobilegeddon
O co tyle szumu?

Wspomniana wyżej aktualizacja polegała na wprowadzeniu zmian w algorytmie indeksującym strony w mobilnych wynikach wyszukiwania. Wszystko po to aby klienci giganta z Mountain View, czyli użytkownicy wyszukiwarki Google, w jeszcze prostszy i bardziej przyjazny sposób, otrzymywali interesujące ich treści na urządzeniach mobilnych. Strony rozpoznawalne przez Google jako przyjazne smartfonom, oznaczane są etykietą “na komórki” w wynikach wyszukiwania. Google informował o tym sposobie klasyfikacji już w grudniu na swoim oficjalnym blogu.

RWD
Smartfonizacja w Polsce

Powołując się na raport IAB Polska, zatytułowany ”Perspektywy rozwojowe mobile online w Polsce 2015”, widać dokładnie jakie panują trendy w Polsce i jak dynamicznie postępuje wzrost użytkowania smartfonów wśród naszych rodaków:

“W grudniu 2014 roku 69 proc. polskich użytkowników sieci posiadało smartfony, a zaledwie 1 p.p. więcej komputer przenośny. Według prognoz IAB Polska w styczniu 2016 roku penetracja nowoczesnych telefonów może osiągnąć pułap 75 proc. Jest to jak najbardziej realne, a patrząc na ofertę operatorów wydaje się wręcz, że nie może być inaczej.” – czytamy w raporcie.

Penetracja_smartfonów_2015

Łatwo się domyślić, że wraz ze wzrostem posiadanych urządzeń typu smartfon zwiększa się również ilość wyszukiwań za pomocą tych urządzeń. De facto wyszukiwarki są na pierwszym miejscu wśród usług i produktów z których najczęściej korzystają użytkownicy smartfonów.
Wyszukiwarki_smartfony_2015

Klient mobilny

Konkluzja nasuwa się sama. Wielu klientów mobilnych może nie skorzystać z oferty Twojej drukarni tylko dlatego, że nie dostosowałeś strony internetowej do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Przejmie ich konkurencja, która o to zadbała i jest wyżej w wynikach wyszukiwania. Jedynym panaceum na uniknięcie spadku w rankingach – żadne magiczne sztuczki SEO-wców tu nie pomogą – jest przygotowanie strony swojego serwisu , używając techniki Responsive Web Design.

Zalety Responsive Web Desing:

  • Pozycjonowanie – użycie tego samego adresu URL i kodu HTML powoduje lepsze indeksowanie strony przez wyszukiwarkę Google i jest aktualnie podstawową praktyką na lepsze pozycjonowanie strony.
  • Mobilność – strona wyświetla się w odpowiedni sposób na urządzeniach mobilnych jak i stacjonarnych. Jest to istotne gdyż w dobie mobilności ciężko określić jakie urządzenie zostanie wykorzystane do wyświetlania.
  • Oszczędność – czasu i pieniędzy na utrzymywanie i pozycjonowanie kilku wersji stron. Koncentrujemy się tylko na wersji RWD. Jest to znacząca przewaga nad wersją mobilną.
  • Wygląd strony – projekt, czyli użyte obrazki, czcionka i ikony, są ujednolicone. Użytkownikowi wyświetla się znajomy interfejs, niezależnie od używanego urządzenia.
  • Konkurencja – im szybciej przygotujemy stronę RWD, tym większą zyskujemy przewagę nad konkurencją. W Polsce ten sposób projektowania stron nie jest jeszcze zbyt popularny ale z roku na rok się to zmienia i strony zaprojektowane w RWD staną się w końcu standardem.

Sprawdź swoją stronę.

Google udostępniło proste narzędzie weryfikujące, czy dana strona kryjąca się pod adresem URL jest mobile friendly.

Google Mobile Friendly Tool

Google_mobile_friendly_tool

Zadbaj o klientów mobilnych!

W Key2Print stale monitorujemy trendy w świecie IT i e-commerce. Zatem zmiana w sposobie indeksowania stron przez Google nie była dla nas zaskoczeniem. Już od dłuższego czasu, wszystkie layouty sklepów funkcjonujących na systemie Key2Print 2.0 są przygotowane przy użyciu techniki Responsive Web Design.

Aby dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami.
Z miłą chęcią odpowiemy na wszelkie twoje pytania.

NAPISZ DO NAS!


Key2Print | Ekspert ds. budowania wizerunku w mediach nowoczesnych.

View Comments