Web to Print
Web to Print

Przenieś swoich klientów do Internetu.


W kolejnym odcinku naszej historii o wprowadzaniu drukarni do biznesu internetowego chcielibyśmy wrócić do historii rodziny, która od trzech pokoleń prowadzi drukarnię i z dużym opóźnieniem zorientowała się, że pierwszy pociąg już  odjechał. Kilka firm dynamicznie inwestujących w nowe technologie zawłaszczyło platformę drukarską w internecie, błyskawicznie rozwinęły się wprowadzając systemy Web-to-Print i obsługując klientów globalnie na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Głównym założeniem tej strategii była standaryzacja. Ograniczona liczba produktów i opcji umożliwiała konsolidację zamówień i druk na wysokowydajnych urządzeniach. Można się spodziewać, że w niedługim czasie próbę rywalizacji o ten zestandaryzowany rynek podejmą koncerny.

Przeczytaj pierwszą część historii.

Po długich dyskusjach rodzina zdecydowała się na implementację systemu Web to Print. Zaraz po zainstalowaniu systemu Web-to-Print stanęli przed pierwszym wyzwaniem: Których klientów najpierw prowadzić do systemu? Największych, czy najmniejszych? Utraconych, czy nowo-pozyskanych? Jak przeprowadzić ich proces adaptacji do nowego systemu komunikacji?

Co dalej?

Na szczęście rodzina z opisanej historii wybrała dostawcę, który przeprowadził z nimi analizę sytuacji i pomógł znaleźć odpowiedzi na te krytyczne pytania. Pomógł zrozumieć, że promowane w większości publikacji o Web-to-Print fraza: “zdobędziesz nowych klientów”, jest trudną do spełnienia obietnicą. A przecież, ilekroć mówi się o Web-to-Print, to mówi się głównie o pozyskiwaniu nowych klientów. To jest możliwe, ale nie od razu.

W tym artykule chcemy podkreślić, że Web-to-Print to nie tylko nowi klienci, ale także Ci obecni. Bonusem jest wyjątkowa szansa na odzyskanie tych utraconych.

instrukcja

We wdrożeniu obecnych klientów pomocna będzie poniższa instrukcja.

  1. Wybierz grupę klientów, których chcesz wprowadzić na początku.
  2. Poinformuj ich o tym, że działasz on-line.
  3. Wybierz i wprowadź produkty, które zamawiają ci klienci.
  4. Zacznij wprowadzać wszystkie ich zamówienia do systemu. Na początku będziesz wprowadzał zlecenia samodzielnie. Pozwoli to Twoim klientom nauczyć się nowych procedur działania.
  5. Skonfiguruj system Web-to-Print tak, aby przesyłał informację systemowe o przebiegu realizacji produkcji bezpośrednio do klientów.
  6. Zapytaj klienta (spotkanie lub mail), jakie inne rzeczy mógłby u Ciebie drukować?
  7. Powtarzaj proces 4-6 razy, aż klienci sami zaczną korzystać z Twojego systemu.
  8. Wybierz kolejną grupę klientów i powróć do punktu 1.

Początkowo Twoi klienci mogą czuć się zdezorientowani. Jednak gdy przyzwyczają się do nowego systemu, to sami odkryją jego olbrzymie możliwości. System Web-to-Print to szansa na usprawnienie komunikacji z klientami. Indywidualny link z możliwością samodzielnego złożenia zlecenia skraca proces zamawiania do minimum. Klient może złożyć zamówienie na swoim smartfonie podczas kolacji z Tobą. Web-to-Print to: lepsza i szybsza komunikacja z klientem, poprawa jego lojalności, możliwość przejęcia pełnego portfolio jego produkcji poligraficznej.

Współpraca z klientami

Przeniesienie swoich obecnych klientów oraz wprowadzenie za nich pierwszych produktów, to także olbrzymia nauka dla właściciela drukarni. W myśl zasady, że najlepiej jest się uczyć od własnych klientów, będziemy mogli skonfigurować system pod konkretne oczekiwania.

Implementacja systemu Web-to-Print to nierzadko spora zmiana modelu biznesowego drukarni. Ważne, aby właściciel mógł jak najszybciej zamienić swoje przypuszczenia i hipotezy związane z wejściem do internetu na fakty. Niezbędne jest, abyśmy zawsze słuchali i obserwowali naszych klientów. Może to ochronić nas przed kosztownymi pomyłkami. Nie należy się martwić początkowymi porażkami lub problemami w implementacji. Porażka jest nieodłącznym elementem poszukiwań. Należy zachować elastyczne podejście i reagować zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Wszystkie  zdarzenia opisane we wstępie zostały oparte na faktach i doświadczeniach ekspertów Key2Print.

Zgadzasz się z nami? Masz pomysły na kolejne artykuły? Chciałbyś się czegoś dowiedzieć? Daj nam znać w komentarzach.

Interesuje Cię rozwiązanie Key2Print zadzwoń: +48 22 100 6995


Ekspert ds. budowania relacji biznesowych

View Comments