Strategia
Strategia

Różnice pomiędzy sklepem internetowym a Web to Print


Od początku swojej pracy w Key2Print spotykam się z wieloma firmami, które rozpoczynały swoją przygodę ze sprzedażą internetową od uniwersalnych sklepów on-line (takich jak Shoplo, OpenCart itp.) Nie jest to rozwiązanie złe, ale na pewno bardzo niewygodne zarówno dla właściciela jak i dla klienta. Klucz w tym, że sprzedaż produktów poligraficznych wymaga odpowiednio dostosowanego systemu. Uniwersalne rozwiązania są wystarczające, ale dla mniej skomplikowanych tematów.

Wprowadzanie produktów – Czas to pieniądz

Właściciele firm korzystających z uniwersalnych rozwiązań, zderzają się z problemem dostosowania rozwiązania do specyfiki ich biznesu. Jak ktoś mądry powiedział: nie ma kleju, który klei wszystko, za to jest wiele takich, które nie kleją nic. Schody zaczynają się już na etapie wprowadzania produktów, proces ten wymaga nie lada cierpliwości. Systemy uniwersalne nie mają żadnych funkcji usprawniających wprowadzanie produktów poligraficznych. Nietrudno sobie wyobrazić, ile czasu będzie kosztowało wprowadzenie ręczne broszury w parudziesięciu konfiguracjach. A przecież czas to pieniądz. W przypadku oprogramowania web-to-print proces dodawania produktu jest prosty i szybki. Oprogramowanie Key2Print zawiera narzędzia ułatwiające wprowadzanie druków wszelkiego typu, od wizytówek do wielkiego formatu, przez książki do etykiet, kończąc na koszulkach i innych gadżetach. Narzędzia te są dopasowane do specyfiki branży drukarskiej i w pełni automatyzują proces definiowania asortymentu drukarni.

Sprzedaż

Ekspozycja produktów i możliwość ich parametryzacji jest niezwykle istotna dla każdego klienta każdej drukarni.  Dla jednych musi być łatwo i nieskomplikowanie. Inni, w szczególności agencje reklamowe, znają się na rzeczy i oczekują wielu możliwości wyboru. Wyobraźmy sobie, że agencja poszukuje wykonawcy złożonych materiałów reklamowych. Jeżeli drukarnia i jej internetowy system obsługi klienta nie spełni wymagań tej agencji, to drukarnia straci tę agencję na zawsze. Dlaczego? Przecież w tej agencji za zamówienia odpowiedzialny jest statystyczny internauta! On może i chce poświęcić nie więcej niż 8 sekund na podjęcie decyzji, czy dokonać zakupu na danej stronie, czy przejść na inną stronę. Zatem!!! W pierwszej kolejności pamiętajmy o wygodzie naszego klienta.

Proces produkcji

Większość systemów Web-to-Print posiada funkcje definiujące proces produkcji. Tego nie ma w rozwiązaniach uniwersalnych. Cały proces produkcji jest monitorowany przez system Key2Print. Na początku uruchamiany jest Preflight, system sprawdzający poprawność przesłanych plików. Ta funkcja sprawdza, czy dany projekt jest zgodny ze specyfikacją i czy nadaje się do produkcji. W następnym krokach zamówienie trafia do produkcji. Oprogramowanie Key2Print śledzi proces realizacji i informuje klienta o kolejnych etapach przetwarzania jego pracy, aż do momentu przekazania jej w ręce kuriera.

Wywiad

O opinię dotyczącą różnic pomiędzy uniwersalnym sklepem a rozwiązaniem dedykowanym oraz o przyszłość rozwiązań W2P zapytaliśmy prezesa firmy Key2Print Dominika Szulima.

baner-do-posta-Dominik

1. Jakie funkcje oprogramowania Web to Print będą szczególnie rozwijane w przyszłości?

Bardzo ważne, aby wdrażanie oprogramowania Web to Print nie zmieniało obranego kursu i strategii firmy. Dlatego  istotne są funkcję, które nie tylko pozwalają nam zdobyć nowych klientów ale także lepiej obsługiwać tych starych. Na pewno pracę nad nowymi rozwiązaniami Web to Print powinny postępować w kierunku ułatwienia uproszczenia obiegu zamówień.

Nie wyobrażam sobie współpracy z klientami indywidualnymi (B2C) na podstawie przesyłania plików i wymiany emaili. Dlatego jedną z funkcji na którą zwracamy szczególną uwagę jest Kreator On-line.

W Key2Print z duża uwagą śledzimy rynek mobile, nowe aplikacje dają ciekawe możliwości i tworzą zupełnie nowe rynki zbytu. Key2Print posiada bardzo szeroko zakrojone plany wobec realizacji aplikacji mobilnej.

2. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oprogramowania W2P?

Dla mnie Web to Print to nie tylko oprogramowanie, w Key2Print zwracamy olbrzymią uwagę na wsparcie we wdrożeniu i na pomoc biznesowo-marketingową. Nawet najlepsze oprogramowanie nie wystarczy aby drukarnia odniosła sukces. Niezbędna jest współpraca pomiędzy firmą tworzącą Web to Print a drukarnią. Oprogramowanie Web to Print powinno być także dostosowane do urządzeń mobilnych. Bardzo ważna jest możliwość błyskawicznego i wygodnego sprawdzenia cen w dowolnym momencie.

3. Jakie integracje systemu W2P są najważniejsze dla drukarni?

Drukarnia powinna się sugerować głównie tym jakie integracje ma wdrożone we własnej firmie. Jeżeli drukarnia korzysta z oprogramowań do zarządzania firmą takich jak ERP lub MIS to koniecznie powinna wybrać dostawcę Web to Print z możliwościami integracji tych systemów. Z doświadczenia naszych klientów wiemy, że jest to najważniejszy poziom integracji. Taka integracja ułatwia odniesienie sukcesu. Połączenie wszystkich systemów w jeden ułatwi proces produkcji i sprzedaży.

4. Jaka jest (Twoim zdaniem) najistotniejszą różnicą pomiędzy W2P a uniwersalnymi sklepami (shoplo, home.pl etc.)?

Na początku może nam się wydawać, że sklep uniwersalny będzie rozwiązaniem wystarczającym. Jednakże bardzo często rozwiązania uniwersalne potrafią zrazić zarówno właściciela firmy jak i klientów. Im głębiej wchodzimy w temat i im więcej poświęcamy czasu na konfigurację tym wyraźniej widać, że uniwersalne rozwiązanie ma wiele braków. Web to Print musi być bezpośrednim przeniesieniem oferty i filozofii firmy.

Podsumowanie powyższych rozważań w formie tabeli:

 

Funkcje
K2P Uniwersalne rozwiązanie
wdrożenie oprogramowania elastyczne podejście, pełen support trudne dopasowanie, brak supportu
wprowadzanie ofert w pełni automatyczne, moduł kalkulacji, tysiące konfiguracji manualne, brak parametryzacji, limit przestrzeni na serwerze, standardowe produkty
obsługa zamówień uploader ze sprawdzaniem plików – Preflight, edytowalne statusy zamówień, monitoring zamówień standardowe statusy
zarządzanie produkcją statusy produkcji, monitoring produkcji brak powiązania z produkcją
 dodatkowe funkcje opcja Resellera,, obsługa zamówień offline, WeeZee kreator on-line, integracja ERP i MIS,

Zgadzasz się z nami? Masz pomysły na kolejne artykuły? Chciałbyś się czegoś dowiedzieć? Daj nam znać w komentarzach.

Interesuje Cię rozwiązanie Key2Print zadzwoń: +48 22 100 6995


Key2Print | Ekspert ds. budowania wizerunku w mediach nowoczesnych.

View Comments