Web to Print
Web to Print

Przenieś klientów z Allegro do systemu drukarni


Allegro to na pewno świetna platforma do pozyskania klientów dla Twojej firmy. Koszty pozyskania klientów przy użyciu tej platformy są często dużo niższe niż np. w Google Adwords. Łatwo jest to sprawdzić.

Na potrzeby artykułu przeanalizowaliśmy wyniki 5 najwyżej wypozycjonowanych (poza ofertami sponsorowanymi) Aukcji na Allegro na frazę: “wizytówki”.

Uśredniając, wybrane aukcje osiągnęły 12 273 wyświetlenia i sprzedały 2 604 razy. 20% skuteczności to imponujący wynik. Jako koszt aukcji przyjmijmy najwyższa możliwą opłatę Allegro, czyli 6 zł* plus opcje dodatkowe (dłuższy czas trwania, pogrubienia etc.) w wysokości 2 zł. Zatem promocja ta kosztuje nas zaledwie 8 zł.

Pytanie tylko, jak wypozycjonować się na pierwszych 5 pozycjach? Niestety wymaga to przygotowania się na walkę cenową z konkurencją. Część firm na potrzeby Allegro bardzo mocno obcina swoją marże.

Oprócz niskich marż sprzedawców na Allegro identyfikujemy także inne zagrożenia. Platforma jest już bardzo nasycona, a konkurencja odbywa się głównie na płaszczyźnie cenowej.

Pytaniem otwartym jest także to, w jaką stronę Allegro pójdzie? Wiele wskazuje na to, że nasza rodzima platforma modelem działania upodobni się do Amazona. A co jeśli Allegro postawi własne maszyny drukujące? To na razie science-fiction, ale kto wie? W magazynach Amazona pod Wrocławiem już stoją największe Xeroxy.

Najwyższy czas zatem, aby przełożyć sukces na Allegro na trwały sukces Twojej firmy. A klientów z Allegro zamienić na stałych klientów Twojej drukarni.

Jak tego dokonać?

Po pierwsze strategia. Warto się zastanowić nad używaniem Allegro nie tylko jako platformy do sprzedaży ale także jako platformy do pozyskiwania przyszłych stałych klientów naszej drukarni.

Główne pytanie brzmi zatem, czy klienci pozyskani na Allegro stają się klientami drukarni, czy z kolejnym zamówieniem wracają na Allegro i oferta drukarni wpada z powrotem do wielkiego wora walki o cenę i pozycję?

Po drugie narzędzia. Klienci kupują na Allegro nie tylko ze względu na niską cenę, ale sugerują się także wygodą i bezpieczeństwem transakcji. Wygodny i bezpieczny system obsługi/sprzedaży klientów on-line to podstawa. Taki system, w którym każdy klient może mieć swoje indywidualne konto z historią transakcji i łatwym dostępem do ponownego zamówienia produktu. W tym systemie klient może szybko i wygodnie wyszukać praktycznie dowolny produkt. A jeśli go nie ma, to może przeprowadzić bezpieczną transakcję przez funkcje „produkt na zapytanie”. Takie rozwiązania ułatwią i przyśpieszą klientom proces zakupowy, a nasza drukarnia przyśpieszy swoje działania dzięki zautomatyzowaniu procesu obsługi klienta i produkcji.

[więcej o możliwościach systemów on-line – czytaj “Dla kogo web to print?”]

Jak zatem połączyć obie kwestie.

Do produktów sprzedawanych na Allegro dokładaj ulotki, kupony rabatowe, wszystko co promuje Twój portal. Eksponuj identyfikacje wizualną Twojej firmy i adres www Twojego sklepu. Używaj taśmy z logiem, dodaj logo do faktury, zadbaj o opakowanie w kolorystyce firmy. Wszystko po to, aby klientom utrwalić wizerunek firmy. Takie działania są tanie, a zwiększają szansę na to, że następnym razem skorzysta z Twojej strony bezpośrednio. Możesz także dołączyć do zamówienia ankietę. Poniżej proponowane pytania:

  • Co jeszcze drukujesz, mój drogi kliencie z Allegro?
  • Może chcesz być przyjacielem mojej drukarni?
  • Czy widziałeś już mój system Web2Print?
  • Czy wiesz, że możesz zamówić u mnie dużo innych produktów najwyższej jakości?

Udało się!

Nasz klient powrócił, złożył zamówienie przez nas system. Najtrudniejszy krok mamy już za sobą. Jakie dalsze kroki należy przedsięwziąć aby uczynić pozyskanego klienta stałym klientem naszej drukarni?

Dowiesz się tego podczas kolejnego webinarium: System Key2Print – metody budowania lojalności klientów. 

7 kwietnia 2016 roku, godzina 16.00

Podsumowując taka strategia pozwoli nam zwiększyć rentowność naszego biznesu. Przy okazji stosowania tej strategi nie powinniśmy zapomnieć o najwyższej jakości naszych produktów. Można sprzedawać popularne produkty w systemie w cenach jak na Allegro, ale produkty bardziej wyszukane już oferować z wyższą marżą. Jeśli klienci przyzwyczają się do Twojej jakości produktów i jakości obsługi to będą woleli zapłacić kilka zł drożej niż ryzykować nieudanej transakcji z innym allegrowiczem.

Przy okazji warto jest także wspomnieć o właściwej dywersyfikacji ryzyka działalności naszej firmy. Uzależnienie firmy od jednego strumienia klientów może doprowadzić do uśpienia naszej czujności. Skoro mamy już odpowiedni park maszynowy, a także odpowiednie procesy produkcyjne. To nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować działania za pomocą systemu, co zaowocuje pozyskaniem nowego strumienia klientów. Zmniejszy to ryzyko naszych działań.

Idealnym potwierdzeniem powyższej teorii jest anegdota prosto z biura Key2Print

W naszym biurze pracuje 6 programistów pochłaniających ogromne ilości kawy (ciężko i długo pracują aby Key2Print szybko się rozwijał), 2 miesiące temu kawę kupiliśmy przez Allegro w dużym „supermarkecie internetowym”, dostawaliśmy materiały promocyjne a karton był brandowany logotypami i adresem www – kolejnego zakupu dokonaliśmy nie na Allegro ale już na stronie www tej samej firmy. To był przykład dobrze wykonanej roboty przez dział marketingu sklepu. Zorientowaliśmy się o tym pisząc artykuł .

Zgadzasz się z nami? Masz pomysły na kolejne artykuły? Chciałbyś się czegoś dowiedzieć? Daj nam znać w komentarzach.

Interesuje Cię rozwiązanie Key2Print zadzwoń: +48 22 100 6995


Key2Print | Ekspert ds. budowania wizerunku w mediach nowoczesnych.

View Comments